ברכות

יוצרים ואורחים יקרים, 

פרויקט הרמת מסך המתקיים זו השנה ה 32 , הוא במה ייחודית המקצה משאבים במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים להציג עבודות בכורה, כשהם משוחררים מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע ומעניק הזדמנות יקרת ערך ליוצרים הלוקחים בו חלק.

המעטפת המקצועית, המלווה והתומכת מספקת קרקע פורייה שמתוכה צמחו וצומחים יוצרים ויוצרות בולטים וחשובים במחול הישראלי שמשפיעים באופן משמעותי על המעמד והמוניטין של המחול הישראלי בארץ ובעולם.

כשר התרבות אני גאה לתמוך ביצירה העצמאית ולסייע ליוצרים לפתוח דלתות חדשות ליצירה עשירה, רבגונית ופורצת דרך.

ברצוני לברך את היוצרות, היוצרים, הרקדניות, הרקדנים, המנהלים האמנותיים, קהל שוחרי המחול וכל המסייעים ביצירת ההפקה המושקעת שלפנינו ומאחל לכולם הרפתקה מאתגרת, מרגשת ומרהיבה.

בברכה,

חילי טרופר
שר התרבות והספורט

חתימת השר

שלום למפגש עם החי ועם הצומח, שלום לפנטזיה, לדמיון, שלום ליצירה, שלום לגילוי אפשרויות, לדרכים חדשות, שלום ליצירות המתממשות, הרמת מסך 2021, מתחילים.

בעוד אנחנו מנווטים את עצמנו החוצה מתקופה שכמוה לא ידענו מעולם, אל עבר עתיד בלתי ידוע, נאחזים במוכר ובו בזמן נאבקים בו, היצירתיות והדמיון הופכים לכלים החשובים ביותר שיש לנו במציאת דרכים חדשות, בלתי מוכרות, לנווט במרחב ולהיזכר ברלוונטיות של האמנות בכלל והריקוד בפרט.

זו השנה השנייה בה אנו מלווים את היוצרות והיוצרים של פרויקט הרמת מסך בתהליכי יצירתם.ן, אבל  השנה הראשונה לעשות זאת במסגרת מופעים חיים לאחר שבשנה שעברה הפרויקט כולו התקיים במרחב הדיגיטלי. ובעוד אנו חוזרים אל המתכונת ה״רגילה״, אין לנו אלא להתבונן בה בעיניים חדשות.

הרמת מסך נושא עימו מטען לא מבוטל, מעצם קיומו לאורך 32 שנים. יחסי גומלין מעניינים נרקמים בין היוצרות.ים והמנהלים האמנותיים שעברו בשעריו, לבין אופיו המתוכנן והממסדי, ושוב חזרה אל היצירות הנולדות בתוכו. מסלול הנהר מנווט את המים, זרם המים חוצב ומשנה את גדות הנהר ולבסוף גם את המסלול עצמו. אלה מהלכים ארוכים ובלתי נראים לעין, אבל כאלה המתרחשים ללא הפסק.

השנה נראה יוצרות.ים שבודקים פעולות יצירתיות חדשות, מביטים באופנים שונים על הגוף ומציעים אפשרויות עבור המחול להיות דרך לשינוי, על היופי שבו, על המורכבות, על הצעקה הבוקעת מתוכו, על האינטימיות שהוא מזמן, ומעל לכול על התנועה – שהיא תרופת הנגד לקיבעון.

היצירות יציגו השנה במוקדים שונים ברחבי הארץ: בתל אביב, בבאר שבע, בירושלים, בכפר בלום, ובקיבוץ געתון.

גם השנה נקיים את פרויקט מסך לאחור בשיתוף פעולה עם שני בתי ספר – המסלול להכשרת רקדנים בתל אביב והסדנה למחול בגעתון. לפני ובין מופעי המסכים בתל אביב, סטודיו אורה בסוזן דלל יהפוך למוזיאון חי של קטעי סולו ורגעים כוריאוגרפים מתוך יצירות עבר מהרמת מסך לדורותיו, בביצוע דור העתיד. 

מפגש זה בין עבר ועתיד יעמוד גם בבסיס האירוע המסכם של הפרויקט בו יוצרות/ים יציעו ״קריאת עתידות״ למחול, כל אחד.ת מנקודת מבטו, לצד מבט מדעי על טרנדולוגיה והבנת התהליכים  העומדים בבסיס חיזוי עתידי של אופנות אמנותיות/תרבותיות.

אנחנו נרגשים וסקרנים, ומחכים לראותכם הצופים איתנו שוב באולם, כשהחושך יורד ואנחנו לרגע נדיר – בהווה החי, שאין שני לו, זה שנמתח בין עבר לעתיד.

"מטרת כל אמנות היא להסביר לאנשים את הסיבה להופעתם על הפלנטה הזו; או, אם לא כדי להסביר אז לפחות לשאול את השאלה הזו…" (אנדרי טרקובסקי)

דנה רוטנברג ועודד גרף
מנהלים אמנותיים 

גלילה למעלה