ברכות

תמונה של שר התרבות חילי טרופר

לכל משתתפות ומשתתפי הפרויקט הרמת מסך,

הרמת מסך הוא אחד המיזמים החשובים ביותר ביצירה המחולית בישראל. במהלך שנות פעילותו הרבות, הצמיח הרמת מסך יצירות מופת חדשות והיווה קרש קפיצה משמעותי למיטב היוצרות והיוצרים בתחום המחול בארץ.

משרד התרבות בראשותי גאה בהישגיו של המחול הישראלי ופועל על מנת לעודד יוצרות ויוצרים לחדש, להתחדש ולרגש במופעי מחול מקוריים.

השנה מתקיים הפרויקט בפעם ה-31, למרות האתגרים שהציבה הקורונה בפנינו, ומספק במה יצירתית ופרנסה לכ- 100 יוצרים, רקדנים, מעצבי תאורה, טכנאים, צלמים, מעצבי תלבושות ותפאורה ומנהלי הצגה שלוקחים בו חלק.

אני מודה בחום למנהלים האמנותיים של הרמת מסך, דנה רוטנברג ועודד גרף, ולכל מי שלקח חלק בהפקה המורכבת והאיכותית של הפרויקט.

אני מאחל לכולם הרפתקה מחולית מעוררת השראה, מציתת דמיון ומהנה.

 בברכה,

חילי טרופר
שר התרבות והספורט

חתימת השר

קהל יקר,

לפעמים ההיסטוריה חוזרת במהופך. שערו בנפשכם, במקום מבול – שיממון חסר תקדים. נח מעלה לתיבתו את המים עצמם, את גשמי הברכה הנדרשים להמשיך ולקיים את החיים. 

פרויקט ״הרמת מסך״ קיבל השנה משנה תוקף כערוץ מרכזי וחיוני מאין כמותו לעידוד כוריאוגרפיה ויצירה. עצם העובדה שהפרויקט מתקיים השנה על אף המגפה העולמית ששיתקה את התרבות, הוא היווה יותר מאי פעם, צינור חמצן ליוצרות וליוצרים, לרקדניות ולרקדנים ולשאר העוסקים במלאכה, תיבת נח המאכלסת בתוכה את מיטב ״החי״, שומרת ומזינה אותם, למען יפרו וירבו עד שהמציאות תשוב למסלולה וניתן יהיה לחזור ולמלא את הארץ. 

ואכן,  בחודשים האחרונים חדרי החזרות נטענו בעוצמה מחודשת והפכו לקפסולה מרוכזת של חיוניות ויצירתיות.

היצירות ב״הרמת מסך״ השנה שמות במרכזן את הגוף. הגוף הרוקד, הזוכר, המביע, הוירטואוזי, הגוף הנאבק או המתענג במפגש עם עוד גופים, ואת התנועה כתרופת-נגד לסטטיות, לחוסר האונים. 

לצד חסרונות התקופה, בחרנו לנצל את האפשרויות וההזדמנויות ולהרחיב את מנעד הפעילויות של ״הרמת מסך״. כל מסך יוצג ויצולם בחלל אחר. לראשונה נצא מהאולמות אל המרחב הציבורי, אל מרכז ״נווה שכטר״ ואל מרכז ״כלים״ לצד הצילומים במרכז סוזן דלל בתל אביב. לראשונה נקיים פרויקט חינוכי בשיתוף ״המסלול להכשרת רקדנים״ שיפנה מבט לעבר ואל יצירות מתוך ארכיון ״הרמת מסך״ (המתקיים זו השנה ה-31 ברצף) ויפגיש את דור העתיד של רקדנים צעירים עם הדורות שסללו לו את הדרך.

מופעי "הרמת מסך" ישודרו השנה דרך אתר האינטרנט החדש של הפרויקט. 

הצפיה אונליין לא יכולה ולא נועדה להחליף את המופע החי. במפגש הממשי, מתוכנן ככל שיהיה, תמיד נותרת אפשרות לבלתי צפוי. ההתרגשות שלפני, האוויר שנכנס, הדופק המשתנה, הרטט החי – אנחנו מגיעים כי אנחנו משתוקקים להרגיש את כל אלה, לצאת מהבדידות ולהיות יחידים-ביחד בתוך חוויה שהיא מעבר למילים.

זו הסיבה שבחרנו שהצפיה בכל מסך תהיה אחת ויחידה. רצינו לשמר את חד-הפעמיות, את ההתכנסות לרגע מתוזמן ומשותף אחד. 

אנחנו מזמינים אתכם להיות איתנו ברגע הזה-

להתפנות מכל העיסוקים, להתרווח מול המסך, להגביר את הווליום ולהתמסר.

דעו שממש באותו הזמן, כולנו יושבים מול המסך ממש איתכם ויחד חווים משהו שהוא בר-חלוף. 

שבו יחד עם אחרים. התכנסו. היכנסו. 

אנחנו מבקשים להודות לקרן כרמל, מנהלת תחום המחול במשרד התרבות והספורט, שנתנה רוח גבית ואפשרה את קיומו של הפרויקט אף על פי ולמרות הכל. תודה נוספת לכל העוסקים במלאכה הרבה שהיו סבלניים וגמישים בצורות שלא יתוארו. וכמובן, תודה גדולה מגיעה ליוצרים וליוצרות על האמון שנתנו בנו ובתהליך ועל האומץ והנחישות ליצור בתקופה ייחודית ומאתגרת זו.

לאמנות יש כוח ועוצמה והיא תזרום, כמו מים, בלתי ניתנת לעצירה.

צפיה נעימה,

דנה רוטנברג ועודד גרף

גלילה למעלה